alev alev dizisi Dilan Cicek Deniz Tarakli Kirpi 1920X1080

Alev Alev (2020)

Merhaba canım efendim. Biliyorsunuz ben evde vakit geçirmeyi pek seviyorum. Karantina günlerinde çok da zorlanmıyorum, sırtımda pamuklar yeşertmeye devam ediyorum. Üzerinize afiyet biraz üşütmüşüm, meyveli ıhlamur içip uzanıyorum. Bir şeyler izleyerek vakit geçiriyorum. Bugün de size Show TV’nin çok konuşulan dizisi Alev Alev’den bahsedeceğim.

İlk bölümü 5 Kasım’da yayınlanan  Alev Alev (2020), Le Bazar de la Charité isimli Fransız yapımı bir diziden uyarlanmış. Yönetmen koltuğunda Ahmet Katıksız, senaryoda  Burcu Görgün Toptaş ismini görüyoruz. Dizinin başrollerinde ise Demet Evgar, Hazar Ergüçlü ve Dilan Çiçek Deniz yer alıyorlar. Doktor Tomris rolüyle usta oyuncu Zuhal Olcay’ı da unutmayalım.

Dizi,  üç farklı kadının hayatına odaklanıyor.  Hikâye, Yedikule’de tarihi sarnıçta düzenlenecek bir yardım gecesinin hazırlıkları ile başlıyor. Bu gecede çıkan yangından sonra üç kadının hayatının seyri değişiyor. Ait oldukları dünyadan bambaşka bir yerde buluyorlar kendilerini.

Rüya Yıldırımlar (Dilan Çiçek Deniz) bu geceyi düzenleyen başarılı ve zengin bir iş kadınıdır. Yangın gününe kadar korunaklı bir hayatı olmuştur. Çiçek Görgülü (Hazar Ergüçlü) de Rüya’nın babası ile yaşadığı evde çalışmaktadır. Evin şoförü olan Ali ile pek yakında evlenecektir. Rüya ile çok yakın olan Çiçek’in de o kötü geceden sonra hayatı tamamen değişecektir. İpucu vermemek adına pek bir şey yazmayacağım ama daha sonra Çiçek’i kimse nasıl tanımadı, bundan sonra nasıl olacak, merak ediyorum.

Rüya’nın kuzeni olan Cemre Karabeyli (Demet Evgar) eski belediye başkanı ve avukat Çelebi Karabeyli (Cem Bender) ile evlidir ve Güneş isminde bir kızı vardır. Cemiyet hayatının önde gelen çiftlerinden gibi görünürler ama Çelebi Karabeyli’nin karanlık yüzünden kimsenin haberi yoktur. Evde karısına şiddet uygularken kameraların karşısında soğukkanlılıkla kadına şiddeti lanetler. Eşini dışarıya karşı psikolojik sorunları olan biri gibi gösterir ve onu ilaç kullanmaya zorlar. Cemre bu kâbustan uyanabilecek midir?

Dizinin kadın şiddetine karşı verdiği mesajları kıymetli buldum canım efendim. Prime Time’da yayınlanan bir dizinin böyle hikâyelere ihtiyacı var diye düşünüyorum. Ayrıca Cemre’ye yardım eden gazetecinin yaptığı haberde “Neden yangında erkeklerden çok kadınlar öldü” diye sorgulamasını önemli buldum. Bu ikiyüzlülüğümüzü yüzümüze vuruyor gibiydi. Çünkü aynı beyler yangından önce elindekileri deviren garsonlara kızıyor, hanımefendilere karşı daha nazik olmalarını söylüyorlardı. Ama can pazarında her şey değişmişti. Hayatta kalmak için kadınların üzerine basa basa kaçmakta beis görmemişlerdi.

Alev Alev’in 3. bölümü bu akşam yayınlanacak. Siz diziyi izlediniz mi, nasıl buldunuz Taraklı Kirpi okurları? Bana yazın. Esen kalın.

 

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

üç × dört =