siyah fon bilgisayar kucuk alısveris sepeti icinde torbalar tarakli kirpi 626X287

Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Merhaba canım efendim. Nasılsınız? Umarım afiyettesinizdir. Bugün size alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli, ondan bahsedeceğim. Malum Efsane Cuma ve yüzlerce üründe indirim kapıda:) Siz şöyle rahat koltuklarınıza kurulun. Yazımıza birlikte devam edelim.

Alışveriş Yapmadan Önce:

 • Öncelikle gardırobunuzu, kilerinizi, mutfağınızı kontrol edin. Eksiklerinizi belirleyin. Alacağınız şey sizin için istek mi, ihtiyaç mı, ona karar verin. Satın almadan önce 24 saat bekleyin.
 • Mutsuzsanız ve moraliniz bozuksa alışveriş yapmayın. Bu durum gereksiz harcamalar yapmanıza sebep olabilir sevgili Taraklı Kirpi okurları. Alışveriş yapmanın bile saati var.
 • Takip ettiğiniz, güvendiğiniz markaların e-ticaret sitelerine üye olun. Sosyal medya hesaplarını takip edin. Sadakat kartı varsa, edinin. Sürekli alışveriş yaptığınız süpermarketlerin kataloglarını inceleyin.
 • Aylık bütçe yapın. Gıdaya, giyime, kişisel bakım ürünlerine aşağı-yukarı ne kadar harcadığınızı, maaşınızın kaçta kaçını harcadığınızı belirleyin. Bunun dışına çıkmamaya özen gösterin.
 • Fiziksel mağazalara giderken yanınıza belirlediğiniz miktarda para alın. Harcamalarınızı nakit olarak yapın, kontrolde sorun yaşıyorsanız kredi kartınızı evde bırakın.
 • Aç karınla gıda alışverişine çıkmayın. Ailenizle birlikte güzel bir yemek yedikten sonra yola çıkın.
 • Yaz sezonunda kış alışverişi, kış sezonunda yaz alışverişi yapmaya özen gösterin.
 • Fiyat değişimlerin takip edin. En uygun fiyatı bulmak için mutlaka fiyat karşılaştırması yapan uygulamaları kullanın.
 • İndirimleri takip edin. Özellikle yılın belli dönemlerinde ve özel günlerde yapılan indirimleri kaçırmayın.

Alışveriş Sırasında:

 • Fiziksel mağazalardan alışveriş yapıyorsanız ürünlerin içeriklerine, son kullanma tarihlerine, birim ve kilo fiyatlarına bakın.
 • Giyim alışverişinde ise kumaşlara dokunun, etiketinden kumaş özelliklerini okuyun, dikişlere dikkat edin. Online alışverişlerde ise beden tablosunu inceleyin. Seçtiğiniz kıyafetin diğer renklerine de göz atın. Kıyafetin özellikleri her renkte farklı gözükebilir. Fotoğrafa yakınlaştırarak bakın. Önden, arkadan ve yandan görünüşüne odaklanın.
 • İndirimde diye tüketeceğinizden fazlasını almayın. Kasaya gitmeden önce biraz daha düşünün.
 • Online alışverişlerde banka ve kişisel bilgilerinizin çalınmasının önüne geçmek için güvenli ödeme altyapısı oluşturan e-ticaret sitelerini tercih edin. Siber güvenlik çok mühim canım efendim.

Sizin indirim günlerinde alışveriş yöntemleriniz neler? Bana yazın. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

iki × üç =