amigurumi inek yun iplik tarakli kirpi 626X417

Amigurumi Nasıl Yapılır

Merhaba canım efendim. Nasılsınız? Biliyorsunuz Japonya’dan dünyaya yayılan bir örgü işi var. Amigurumi. Çok güzel oyuncak bebekler örülebiliyor. Bunun için kitaplar hatta kurslar var. Fakat siz basit modellerden başlayarak örebilirsiniz. Kolay amigurumi yapımı adıyla videolar var. Hazırsanız size biraz amigurumiden bahsedeyim.

Amigurumi Nedir

Japonca ami (tığ veya şiş), nuigurumi  (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Tığ ve sık iğne tekniği kullanılarak yapılan oyuncak yapma sanatıdır. Ki ülkemizde de sık iğne tekniği oldukça bilinirdir canım efendim. Öğrenmek isteyenler çok zorlanmayacaktır diye düşünüyorum.

Amigurumi Hangi İpten Yapılır

*Çok kalın olmayan pamuklu ipler kullanın.

*İpiniz çok ince olmasın ve kolay kopacak bir çeşit olmasın. Elbette siz bütçenize göre değişik ipler tercih edebilirsiniz ama özellikle çocukların oynayacağı bu oyuncaklar için kaliteli ve organik iplikler tercih edin, derim ben sevgili Taraklı Kirpi okurları.

*En önemli noktalardan biri de ipinizin tüylenmeme yapmamasıdır.

*İnce tığla çalıştığınız oyuncaklarda da kalın ip kullanmayın canım efendim.

Amigurumi için Gerekli Malzemeler Nelerdir

*Örgü ipi

*Tığ

*İlmek işaretleyicisi

*Süsleme malzemeleri

*Elyaf

*İğne-iplik

Burada bir şey hatırlatmak isterim canım efendim. Eğer oyuncaklarınıza göz, burun gibi eklemeler yapmak isterseniz oyuncağa iyice sabitlendiğinden emin olun. Küçük bebeklerin yutma ihtimali olan plastik malzemelerden kaçının.

Amigurumi Nasıl Yapılır

Yukarıda da bahsettiğim gibi amugurumi sık iğne tekniği ile yapılır. Oyuncağın her parçasına halka yaparak başlanır. Daha sonra sayı eksilterek istenen şekil verilir. Her parçanın içi boncuk elyaf ile doldurularak dikilir ve parça birleştirilir. Amigurumi örneklerine ve ayrıntılı yapım videolarına internette videolardan ulaşabilirsiniz canım efendim. Bir dostum bana amigurumi küçük prens hediye etti, yatağımın ucunda duruyor.

Siz amigurumi denediniz mi? Bununla ilgili tecrübelerinizi bana yazın. Şimdiden size kolaylıklar dilerim. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

yirmi − 9 =