her sey kararinda lagom tarakli kirpi 626X472

Her Şey Kararında: Lagom

Merhaba Taraklı Kirpi okurları. Nasılsınız, afiyettesinizdir umarım. Hani biz deriz ya “azı karar çoğu zarar,” diye. İşte bu düsturda bir dengeli yaşam felsefesinden bahsetmek istiyorum size. Uzaklardan, İskandinav ülkelerinden gelen. Ayrıntılara birlikte devam edelim canım efendim. Siz şöyle önden buyurun.

Lagom Ne Demek

İsveç ve Norveç’te “Ne çok az, ne çok fazla, tam kararında” anlamında kullanılıyor. Hayatta sevdiğimiz şeylerden mahrum olmadan ama sadelikten de şaşmadan hayattan keyif alarak kısaca dengeli yaşamı savunan bir sürdürülebilir mutluluk felsefesidir diyebiliriz. Lagom ilkelerine şöyle bir özetlemek isterim.

*Kısa vadeli planlar yapın. Yapılacaklar listesi hazırlayın ama bu konuda gerçekçi olun.

*Mola verin. Yaptığınız işten verim almak istiyorsanız mutlaka mola verin ve dinlenin. İster saat başı, ister pomodoro tekniği ile bunu yapın. Hatta İsveç’te “fika” diye bir kavram var. Kahve molasına çıkmak, bir araya gelip sohbet etmek ve atıştırmak anlamına geliyor.

*Yaşadığınız alanlarda fonksiyonel, doğa dostu, dönüştürülebilir ev eşyaları tercih edin.

*Spor salonu yerine eğer imkânınız varsa elbette, doğada egzersiz yapın.

*Sevdiğiniz insanlarla daha fazla vakit geçirin. Keyif aldığınız aktiviteleri birlikte yapın.

*Sosyal medyada size bir şeyler katacak, ilham veren kişileri takip edin.

*Kentin ve iş yaşamının stresinden olabildiğince uzak durun. Eve gelince vaktinizi sevdiğiniz şeyleri yapmaya ayırın.

Evet canım efendim, “Lagom” bize dengeli olmayı, anlardan keyif almayı, sevdiğimiz şeylerden mahrum olmamayı ve kantarın topuzunu kaçırmamayı, doğaya dönmeyi, dirsek temasını, eşitlikçi olmayı öneriyor.

Son dönemlerde mutluluk felsefelerine merak sardım. Hygge ve Ubuntu bunlardan birkaçı. Hayatımı verimli geçirmek, yaşadığım zamandan keyif almak ve üretken olmak istiyorum canım efendim.  Siz de bu konudaki deneyimlerinizi bana yazın. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

beş × 2 =