netflix televizyon belgesel onerileri tarakli kirpi 1880X1250

Netflix’te İzleyebileceğiniz Belgesel Önerileri

Merhaba canım efendim. Karantina günleri nasıl geçiyor? Umarım herke sıhhatlidir ve bu zamanları izleyemediği filmleri izlemek, okuyamadığı kitapları okumak, öğrenmek istediğiniz dili pratik yaparak geçiriyorsunuzdur. Benim mottom da hep sırtımda pamuklar yeşertmek olduğu için öğrenmeye devam ediyorum. O zaman Netflix’te izleyebileceğiniz belgesel önerilerine devam edelim. Siz şöyle önden buyurun.

Sakkara’nın Sırları

Arkeoloji bilimine ilgi duyarım. Arkeologların binlerce yıllık buluntulara dokunması, insanlığa dair yeni bir şey söylemeleri beni heyecanlandırır. Sakkara’nın Sırları da Sakkara’da 4000 yıldır korunmuş bir mezarın açılmasını izliyoruz. Mısırlı ekibin Ramazan’a kadar altı haftaları ver ve neredeyse her dakika yeni bir buluntuya rastlıyorlar. Mezar odalarının Wahtye isimli bir adama ve ailesine ait olduğu anlaşılıyor. Birçok heykel önce arkeologlara Wahtye’nin oldukça egoist biri olduğunu düşündürtse de gerçek bambaşka çıkıyor. Gerçekten çok severek izlediğim bir belgeseldi canım efendim.

Miles Davis: Birth of the Cool

Caz müzik sever misiniz sevgili Taraklı Kirpi okurları? Ben hem caz dinlemeyi hem de sanatçıların hayatına dair anekdotlar öğrenmeyi pek severim. Bu belgeselde de  daha önce yayımlanmamış görüntüler ve Davis’i tanıyanlarla yapılan röportajı izleyeceksiniz.

Prenses Diana’nın Kayıp Sırları

Lady Diana İmgiliz Kraliyet ailesinin en öne çıkan üyesiydi. Aydınlatılamamış ölümünün ardından hala binlerce insan onu sevmeye, anmaya devam ediyor. O zarafeti, içtenliği, utangaç gülümsemesinin ardında katı kurallara başkaldırmasıyla o oldukça önemli bir figür. Siz de Diana’yı seviyorsanız bu belgesele göz atabilir, 1991 yılında Londra’daki Kensington Sarayı’nda bir profesöre verdiği gizli röportajların detaylarına ulaşabilirsiniz.

Dünya Savaşı’nın En Önemli Olayları Renkli

Yakın tarihimize ışık tutan bu önemli belgeselde 2. Dünya Savaşı’nın en önemli olayları renklendirilmiş görüntülerle izleyiciye sunuluyor. 10 bölümlük bu etkileyici belgeselde Pearl HarborStalingrad kuşatması, Hiroşima gibi önemli olayların oluş ve sonuçlarını izleyebilirsiniz.

Sosyal İkilem

Sosyal medya kullanımı hayatımızın tam da ortasında değil mi canım efendim? Peki ya bu sosyal ağların insan psikolojisine etkileri neler?  Algılarımız yönlendiriliyor mu? Belgeselde tüm bunlara teknoloji uzmanları eşliğinde yanıt aranıyor.

Evet sevgili Taraklı Kirpi okurları, bu karantina günlerinde izlemelik belgesel önerileri umarım size yardımcı olmuştur.  Sizden de öneriler bekliyorum.  Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

yedi + on bir =