starlink uydu tarakli kirpi 1366X768

Starlink Projesi Nedir

Merhaba canım efendim. Nasılsınız, umarım hepiniz afiyettesiniz. Beni sorarsanız ben öğrenmeye ve sırtımda pamuklar yeşertmeye devam ediyorum. Starlink projesini duymuş muydunuz? Bugün size ondan bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz teknoloji artık uzaya taştı:) Anbean gelişmelere tanık oluyoruz. Hazırsanız siz şöyle önden buyurun.

Starlink Projesi Nedir

Dünyada insanların % 60’ı internete erişebiliyor. Ki biliyorsunuz zaman zaman hızla alakalı sorunlar da yaşayabiliyoruz.  Bu oran, aslında birçok insanın internete ulaşamadığını gösteriyor. Elon Musk’ı artık hepimiz tanıyoruz değil mi sevgili Taraklı Kirpi okurları. Kendisinin projesi olan Starlink, Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından yürütülüyor. Küresel bir uydu interneti sağlamak için inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. 2020 yılının Eylül ayından itibaren firma 775 uyduyu konuşlandırdı. Fırlatma başına 60 uydunun konumlandırılması bekleniyor.  Space X bu uyduları şimdilik keşif amacıyla kullansa de ileride orduya satmayı da düşünüyormuş canım efendim. Firma toplamda 12 bin uydu fırlatmayı ve bu projeyi 2027 yılında bitirmeyi planlıyor. Starlink’in Vikipedi sayfasında gelişmelere göz atabilirsiniz.

Yapılan açıklamaya göre buradan sağlanan internetin hızı 50Mb/s ile 150Mb/s arasında olacak. Zaten projenin amacı tüm dünyaya hızlı, kesintisiz ve sorunsuz internet erişimi sunmak. Kullanıcı sayısının 10 bini aştığı açıklandı.  Siz de bu uydu bulunduğunuz yere ne zaman gelir, SpaceX’in resmi internet sitesine üye olup takip edebilirsiniz. Starlink fiyatlarını da araştırdım. 99 dolar ile ön sipariş verebilirsiniz. 449 dolar da uydu çanağı, güç kaynağı ve yönlendirici için. 50 dolar da nakliye ücretini ekleyin.

Evet canım efendim, bakalım Starlink projesi nereye varacak? Gönderilen bu kadar uydu ne olacak merak ediyorum.  Siz başvuru yaptınız mı? Bana yazın. İnternet hızınız hiç düşmesin. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

2 × dört =