yapay zeka muhendislik tarakli kirpi 960X640

Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği Bölümü Nedir

Türkiye’de Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği Bölümü olduğunu biliyor muydunuz, canım efendim. Benim de bir gazete röportajı ile haberim oldu. Bir dostum biriktirdiği gazeteleri bana getiriyor. Ben de şöyle göz gezdirip ihtiyacım oldukça kullanıyorum. Pazar Postası’nın 16 Ağustos 2020 tarihli gazetesinde bölümün kurucularından Funda Duru’nun Prof. Dr. Gözde Ünal ile yaptığı bir röportajı var. Siz şöyle önden buyurun.

Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği Bölümü, yakın zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde açıldı. 2020-2021 öğretim yılında açılacağı duyurulan bölümde 40 öğrenci mezun olacak ve ülkemizin ilk yapay zekâ ve veri mühendisleri olacaklar. Bence bu heyecan verici canım efendim, ne dersiniz?

Bölümün kuruluş amacı İstanbul Teknik Üniversitesinin resmi sitesinde şöyle açıklanmış:

“Neden Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği?

Ekonomi, endüstri ve bilimin geleceğini veri ve yapay zeka yapılandırıyor. Yapay Zeka Devrimi teknoloji, ekonomi ve toplum alanlarında köklü değişimlere sebep oluyor. Bir diğer yandan veri sağlıktan finansa, otomotivden eğlenceye kadar pek çok sektörü birbirine bağlayan ve bu sektörlerin verimli büyümesini sağlayan temel unsur. Veri sadece yeni ekonomilerin evrilmesinde değil, Yapay Zekânın geliştirilmesinde de yapı taşı işlevi görüyor.

Geleceği şekillendirmesi beklenen bu devrime Türkiye’de liderlik edecek bilim insanları ve iş insanları yetiştirmek amacıyla üniversitemizin Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü kuruldu.”

Ünal Covid-19 teşhisi için çalışmalarda bulunduklarından bahsediyor ve şöyle diyor:

“Covid-19’un tanısında, akciğer bölgesinin bilgisayarlı tomografi görüntüleri önemli bir yer tutuyor. Bu görüntülerin radyolojik olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Tüm dünyada hasta sayıları giderek arttığı için hastane sistemlerinin ve çalışanlarının üerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Biz de bu mücadelede yapay zekaya dayanan teşhis ve tanı algoritmasını geliştirme çalışmaları yürütüyoruz. Bu çalışmada üç boyutlu bilgisayarlı tomografi görüntülerinden Covid-19 hastalığının akciğer bulgularının yapay zeka teknikleri ile hesaplanmasını hedefliyoruz.”

Yapay Zekâ, gelecekte günlük yaşantımızı epey etkileyecek gibi duruyor. Ev işlerinde, ekonomide, sağlık ve ulaşım hizmetlerinde kısaca toplumdaki süreçlerin iyileştirilmesinde rol alacak gibi duruyor canım efendim. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

13 − dört =