kalanso cicegi bakimi tarakli kirpi 540X720
/

Kalanşo Çiçeğinin Bakımı

Merhaba Taraklı Kirpi okurları. Bugün size kolayca bakabileceğiniz, tatlı renkleriyle evinizi, ofisinizi süsleyecek bir sonbahar-kış çiçeğinden bahsetmek istiyorum. Evet, hazırsanız birlikte devam edelim, kalanşo çiçeğinin bakımı nasıl yapıldığına bakalım. Siz şöyle önden buyurun.

Kalanşo (kalanchoe) Çiçeği Hakkında

Kalanşo sukulent familyasından, Asya ve Afrika’nın tropik ikliminde yetişen etli yapraklı bir bitki türüdür. Bu yapraklar onların besin deposudur.  Pembe, turuncu, sarı, kırmızı, beyaz… Üzeri tomurcuklu, bir sürü çiçek açan gerçekten çok güzel bir bitki.

Kalanşo hangi mevsimde açar derseniz canım efendim, söyleyeyim. Sıcakların çekilmeye başlamasıyla büyümeye başlar ve sonbaharda çiçek vermeye başlar. İyi bakılırsa yaz başına kadar çiçek açmaya devam eder.

Kalanşo Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

*Kalanşo bakımı oldukça kolaydır. Sukulent ailesinden olduğunu belirtmiştim, o nedenle çok su sevmezler. Çiçekçi bana 10  günde bir sulamamı söylemişti, siz toprağı elinizle kontrol edip bunu kestirebilirsiniz.

*Direkt gün ışığına maruz bırakılmamalıdırlar. Çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda da yetişmezler. Bitkinizi kalorifer, soba, klima gibi ısınma araçlarından uzak tutmaya özen gösterin.

*Hava akımının olmadığı, aydınlık ve havadar yerlere konulmalıdırlar.

*Yılda bir kez gübreleme ve besin takviyesi yapmanız yeterlidir.

*Humuslu ve serin toprak katılarak drenajı sağlanmış bir saksıda yetiştirin.

*Kalanşolar soğuktan etkilenirler, o nedenle soğukta bırakmayın.

Kalanşo Nasıl Çoğaltılır

Kalanşo yapraktan çoğaltılabilir. Bir dalı alarak birkaç gün suda bekletip veya direkt saksıya koyarak her mevsimde çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda çelikle de kolayca çoğaltma işlemi yapabilirsiniz.

Kalanşo çiçeği nasıl budanır, nasıl çoğaltılır gibi daha detaylı bilgi için sizi çiçek sepeti bloguna alayım canım efendim.

 Sizin de kalanşo bitkisi bakımı ile ilgili püf noktalarınız, sırlarınız, paylaşmak istedikleriniz varsa bana yazın. Esen kalın.

Kalanşo Çiçeği ile İlgili Birkaç Püf Noktası

*Eve geldiğiniz gibi saksıyı değiştirmeyin. Bırakın öyle kalsın. 1 sene sonra değiştirmeniz yeterli olacaktır.

*Kalanşonun su ihtiyacı mevsime göre değişir. Bunu siz belirleyeceksiniz.

*Kuruyan çiçekleri kopartın veya onlar kendi kendilerine düşeceklerdir. Merak etmeyin aynı yerden yeniden çiçek açacaktır.

 

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

18 − dokuz =

Bitkiler Kategorisindeki En Son Yazılarım