beyaz duvarli oda boya badana tarakli kirpi 626x417
/

Boya Badana Yapmanın Püf Noktaları

Merhaba canım efendim. Nasılsınız? Bugün size boya badana yapmanın püf noktalarından bahsedeceğim. Çünkü bu işi ustalara bırakacağımız gibi kendimiz de yapabiliriz, değil mi? O halde siz şöyle önden buyurun.

Boya yapmadan önce;

-Öncelikle odanızın rengine karar verin. Oturma odasında aydınlık gösterecek renkler tercih ederken çocuk odasında uçuk renkler kullanabilirsiniz.

-Boyayacağınız odanın boş olması işinizi kolaylaştırır. Ya da eşyaları öne çekip üzerlerine naylon örtmeyi ihmal etmeyin.

-Pencere çerçevelerini boyayacaksanız camı gliserinle boyayın.

-Kapı pervazlarına ve boyanın bulaşabileceği diğer yüzeylere bant yapıştırın.

-Duvarda kabaran yerleri kazıyın, boşlukları alçı ile doldurun, daha yüksek alanları zımparalayın ve pürüzsüz bir yüzey elde edin.

-Boyaya geçmeden önce duvarlara astar atmanız nem geçirgenliğini azaltacaktır.

-Boya yaparken fırça seçimi daha fazla verim alınmasını sağlar. Fırça boya cinsine ve duvarın yüzeyine göre seçilir. Son kat için genelde rulo kullanılır.

Boya yaparken;

-Boyaya başlamadan önce boya kutusunun altına plastik bir tabak yapıştırın.

-Boyayı bir tahta parçası ya da çırpıcı telle karıştırabilirsiniz.

-Boyayacağınız duvarı ince çorapla silin. Boyayı süzmek için de ince çorap kullanabilirsiniz.

-Bir defada fırçaya çok boya almayın. Fırçayı yukarıdan aşağı doğru uygulayın.

-Tavanı boyarken ışığın geldiği yönden işe başlayın.

-Yeni aldığınız boya fırçasını 12 saat keten yağında bekletin.

Boya kokusundan rahatsız oluyorsanız;

-Yeni boya kokusunu yok etmek için iki şey yapabilirsiniz. Boya kutusuna 2 çorba kaşığı vanilya karıştırın. Veya boyadığınız odaya, içinde kesik bir soğan bulunan soğuk su dolu kap yerleştirin.

Boya temizliği;

-Oda duvarlarını temizlemek için odanın ortasına su dolu bir kap bırakın. Kapı ve pencereleri iyice kapatın. Meydana gelecek buhar, duvarları nemlendireceğinden temizlik oldukça kolaylaşacaktır.

-Mutfak duvarlarınızın temizliği için kullanacağınız sabunlu suya bolca tuz ilave edin. Böylece duvarlardaki yağ ve is lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

-Boyalı duvarlarınızı iyice temizledikten sonra kurutun. Ardından nişastalı suya batırdığınız süngerler silin. Böylece diğer temizliğe de hazırlık yapmış olursunuz.

Evet sevgili Taraklı Kirpi okurları, bugün Faydalı Bilgiler/ Ev İşleri köşemizde boya badana nasıl yapılır, size yardımcı olacak bilgileri derlemeye çalıştım. Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz varsa bana yazın. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

beş × iki =