bulasik makinesine bulasik yerlestiren beyaz gomlekli kadin tarakli kirpi 1024X681
/

Bulaşık Makinesine Bulaşıklar Nasıl Yerleştirilir

Merhaba Taraklı Kirpi okurları. Nasılsınız? Beni sorarsanız ben sırtımda pamuklar yeşertmeye ve evde kalmaya devam ediyorum. Bugün Faydalı Bilgiler/ Ev İşleri bölümü ile karşınızdayım. Bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir, bulaşık makinesi nasıl dizilir, bulaşık makinesine neler konmaz, bunlardan bahsetmek istiyorum. Siz şöyle önden buyurun.

*Öncelikle bulaşık makinenizi iyi tanıyın canım efendim. Kullanma kılavuzunu okuyun. Programları, işlevlerini öğrenin.

*Rafları kendinize göre düzenleyin. Yüksekliği ayarlayarak mesela alt sepette tencereler için daha fazla yer açabilirsiniz.

*Rafa ne yerleştireceğinize göre iç kısımdaki telleri ayarlayın. Örneğin bazı makinelerde sürahi yeri var. Bunları keşfetmek işinizi kolaylaştıracaktır.

*Makineyi çalıştırmadan önce deterjan ve parlatıcı koyun. Bu malzemeleri ölçülü kullanın. Çok koymanıza gerek yok bu kimyasalları canım efendim.

*Bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce mutlaka kirini sıyırın. Kurumaması için sudan geçirin.

*Bardak ve kâseleri üst rafa, tencere ve tabakları alt rafa dizin. Bulaşıkların birbirlerinin üstüne gelmemesine dikkat edin.

*Kâselerin ağız kısmı aşağıya baksın. Yani ters kapatın. Biliyorsunuz su alttan geliyor.

*Ben daha sonra daha kolay yerleştirmek adına çatalları bir yere, kaşıkları bir yere koyuyorum. Ayrıca çatal ve bıçakların sapı aşağıda, kaşıkların ise yukarıda kalacak şekilde dizin.

*Alt rafa tabakları arkadan dizmeye başlayın. Büyükler arkada, küçükler önde kalsın.

Bulaşık Yerleştirirken Dikkat Edilecek Hususlar

*Bulaşık makinenizi tıka basa doldurmayın. Bu temizlik açısından pek de iyi olmaz.

*Pervanelerin çalışmasının bulaşıklar tarafından engellenmediğinden emin olun.

*Belirli aralıklarla bulaşık makinenizi boşken çalıştırın.

*Her şey bulaşık makinesine girmez canım efendim. Peki bulaşık makinesine neler konmaz?

  • Kararma yapabilecek metaller
  • Tahta mutfak eşyalar
  • Termoslar
  • Plastik kaplar
  • El boyaması cam eşyalar
  • Kristal bardaklar
  • Dökme demir, alüminyum, yapışmaz tavalar
  • Özel yemek bıçakları

Evet canım efendim, bu yazının size faydalı olmasını umuyorum. Tam verim alabilmek için tekniğimiz de doğru olmalı değil mi? Sizin bulaşık yerleştirirken dikkat ettiğiniz hususlar neler? Bana yazın. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

yirmi + 19 =