french press nasil kullanilir tarakli kirpi 1880X1253
/

French Press Nasıl Kullanılır

Merhaba Taraklı Kirpi okurları. Nasılsınız, sosyal mesafe+ maske+ dezenfektan üçlüsünü hayatınızda çıkarmadınız değil mi? Beni soracak olursanız ben de iyiyim, evimdeyim, sırtımda pamuklar yeşertmeye devam ediyorum. Ve bugün size french press nasıl kullanılır, onu anlatmak istiyorum. Siz de kahve sevenlerdensiniz değil mi? O zaman siz şöyle önden buyurun.

French Press ile Kahve Nasıl Demlenir

  • French press kahve yaparken nasıl kahve tercih edilir, onunla başlayayım canım efendim. Taze, kalın öğütülmüş bir kahve tercih edin. Kolombiya’yı önerebilirim. Ayrıca kahve çekirdeği satın alıp evde kahve öğütücü ile kendiniz çekerseniz, lezzet farkını görebilirsiniz.
  • Suyu kettleda ısıtmayı tercih etmiyorum. Ben ocakta ısıtıyorum. Tam ölçü isterseniz su 95-96 derece olmalıdır.
  • Isıttığınız su ile french press ve fincanınızı şöyle bir çalkalayın. Böylece demlenmiş kahveniz daha az soğuyacaktır.
  • 300 ml suya 18 gr kahve kullanın. Yani tek kişilik bir kahve için 2 tatlı kaşığı kahve kullanabilirsiniz.
  • Suyu ve kahveyi french pressin içine döktükten sonra 4-6 dakika kahvenin demlenmesini beklemeniz gerekiyor. Yumuşak bir içim için 3 dk, orta sertlikte bir kahve için 4 dakika, sert bir kahve için 5-6 dk bekleyin. Bu sizin damak zevkinize kalmış.
  • Ardından pistonu ittirin. Kahveyi fincana alın. Afiyet olsun.

French Press Nasıl Temizlenir

Öncelikle demlediğiniz kahveden kalın artıkları çöpe atın. Çünkü kalın öğütülmüş kahve kullandığımızdan bu kalıntılar lavabolarımızı tıkayabilir. Bunun için bir süzgeçten yardım alabilirsiniz. Cam kısmı da bardakları yıkadığınız gibi yıkayın. Filtre kısımlarını da parçalara ayırıp suyun altına tutabilirsiniz.

Frenh press kullanım kolaylığı sunan, elektrik gerektirmeyen, taşınabilir bir alet.  Pratik ve lezzetli kahveler yapmanın pratik bir yolunu sunuyor canım efendim. Sadece kahve mi bitki çaylarınızı da french presste demleyebilirsiniz.

Espresso için de french pressi kullanabilirsiniz. Espresso demişken, üzerine sütten bir krema ekleyerek latte art yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Latte art ile ilgili detaylı bilgi için sizi şöyle alalım, Taraklı Kirpi okurları. Yazımı bitirirken burnuma kokular gelmeye başladı. En iyisi kendime sert bir kahve demleyeyim. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

12 + 8 =