goz sagligi gozluk tarakli kirpi 3450X2283
/

Göz Sağlığı için Öneriler

Merhaba canım efendim. Nasılsınız? Efendim biliyorsunuz, ben elime geçen her şeyi okurum. Sırtımda pamuklar yeşertmeyi, öğrenmeyi pek severim.  Posta Gazetesinin 21 Şubat Pazar günkü Özgür Gökmen Çelenk’in hazırladığı köşeye göz gezdirdim. Göz sağlığı için öneriler veriyordu. Ben de sizin için bu bilgileri derledim. Umarım faydalı olur, siz şöyle önden buyurun.

Göz sağlığınız için:

-Gözlerinizi yoğun ışıktan koruyun. Özellikle yaz aylarında şapka ve UV filtreli güneş gözlüğü kullanın.

-Eğer ailenizde sarı nokta hastalığı veya göz tansiyonu varsa 40 yaşından sonra göz tomografisini çektirmeyi ve göz muayenesi olmayı unutmayın.

-Eğer bir rahatsızlığınız yoksa bile yine de göz hastalıkları siz fark etmeden ilerleyebilir. O nedenle her sene bir kez göz doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

-Bebeklerinizi, sağlıklı olsa dahi, 6 ay-1 yaş arası bir kere ve 3-4 yaş aralığında bir kere daha göz doktoruna götürün. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi rahatsızlıklar, ne kadar erken saptanırsa ileride kalıcı görme bozukluğu riski azalır.

– Bilgisayar, ya da cep telefonu kullanımını azaltın. Özellikle çocuk ve genç yaşlarda miyopi riskini artırır.  Orta ve ileriki yaşlarda ise göz kuruluğu, geçmeyen batma-yanma ve göz çevresinde ağrılar görülebilir.

-Göz kuruluğuna karşı önlem alın. Çünkü bu rahatsızlık, her yaştan insanı etkileyebilir.  Klimalar, maske kullanımı, bilgisayar kullanımı bunu tetikler.

Göz kuruluğuna önlem olarak:

*Ekran başında uzun süre durmayın. Sık sık ara verin.

*Pencereden dışarı uzak bir yere bakın.

*Aklınıza geldikçe göz kırpın.

*Doktorunuzun tavsiye ettiği gözyaşı ürünlerini kullanın.

Göz sağlığınıza dikkat etmenizi hatırlatarak bugünkü yazıma son vermek istiyorum, sevgili Taraklı Kirpi okurları. Siz bu konuda neler yapıyorsunuz? Bana yazın. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

5 + on üç =