mamografi cektiren kadin ve doktor tarakli kirpi 1200X800
/

Mamografi Nedir

Merhaba canım efendim. Nasılsınız, beni sorarsanız ben iyiyim. Sırtımda pamuklar yetiştirmeye ve sağlıklı yaşamaya çalışıyorum. Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı idi. Bu vesile ile ben de mamografi nedir, kimler mamografi çektirmeli gibi soruların yanıtı için araştırma yaptım. Buyurunuz.

Mamografi, düşük dozda radyasyon kullanılarak meme dokusunun ayrıntılı olarak incelenmesidir. Bir nevi meme röntgenidir. 0,5 cm altındaki kitlelerin bile tespit edildiği bir tanı yöntemidir. Kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında meme kanseri akciğerden sonra ikinci sırada yer alır. Yani bu konuyu ihmal etmemek gerek sevgili Taraklı Kirpi okurları. Mamografinin zararı yoktur, canınızı acıtmaz. Hem doktorlar ne der, bilirsiniz. Erken teşhis hayat kurtarır.

Mamografi Nasıl Çekilir

Meme, görüntü dedektörü ve kompresyon plakası arasında sıkıştırtılır ve X ışınları yardımıyla meme dokusunun ayrıntılı bir fotoğrafı çekilir. Ama bu sizi korkutmasın, bu esnada yoğun bir acı hissedilmez. Sıkıştırma yöntemi ile istenen görüntü netliğine, tanı ve tanımlama için ideal parametrelere ulaşılır. İşlem 1-15 dakika sürer.

Mamografi Ne Sıklıkla Çekilmelidir

  • Tarama amaçlı olarak 40 yaşına gelen her kadın her sene mamografi çektirmelidir.
  • Evde elle yapılan muayenede memede bir kitle, meme ucunda ve derisinde herhangi bir değişiklik hisseden her yaştan kadınlar gerekli durumlarda mamografi çektirmelidir.
  • Ailesinde meme kanseri bulunan, daha önceden biyopsi yapılan kadınlar, mutasyon genleri pozitif olanlar, 20’li ve 30’lu yaşlarda mamografi çektirebilir.
  • 40-50 yaş arasında iki yılda bir çektirilir.

Hamile kadınlarda mamografi çekimi yapılmaz. Gerekli durumlarda sonografi çekilebilir.

Mamografi Çekiminden Önce Yapılan Hazırlıklar

*Mamografi çekiminde daha az baskı hissetmek için regl döneminden sonraki hafta beklenebilir.

*İşlem sırasında üst vücut çıplak olacağından hastaneye giderken rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

*Göğüs bölgesine ve koltuk altına deodorant, talk pudra ve krem gibi kozmetik ürünleri sürülmemelidir. Bu yanlış tanıya sebep olabilir.

Dijital Mamografi Nedir

Meme hastalıklarının ve meme kanserinin teşhisinde son dönemde yeni bir yöntem kullanılıyor. Dijital mamografi. Bu yöntemde elektronik algılayıcılar kullanılarak dijital ortamda görüntüler elde edilir. Ekranda çeşitli kontrastlarla daha net görüntüler elde edilir, büyütülebilir, dijital ortamda saklanabilir.

Evet canım efendim, mamografi çektirmeyi ihmal etmeyin. Kontrollerinizi aksatmayın. Evde elle muayene yapın, gerekli durumlarda doktora başvurun. Esen kalın.

 

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

13 + 20 =