kirmizi eldiven cop poseti cevre koruma tarakli kirpi 1080x1080

Çevremizi Korumak için Yapabileceklerimiz

Merhaba canım efendim. Biliyorsunuz 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası olarak kutlanıyor.  1972 yılında Stockholm’de Birleşmiş Milletler Çevre konferansı yapılmış, çözüm bulunamayan çevre sorunları üzerine tartışılmıştı. Bunun üzerine 5 Haziran Dünya Çevre Günü ilan edildi. Bu vesile ile, diğer canlılarla birlikte yaşadığımız doğaya nasıl davranıyoruz, çevremizi korumak için neler yapıyoruz, bunun üzerine biraz düşünmek, bazı alışkanlıklarımızı sorgulamak isterim. Siz ne dersiniz?

Evde Tasarruf Yapmaya Özen Gösterin

Doğal kaynakları idareli kullanmak sadece faturalarımızı düşürmek için değil, enerji tüketimini azaltmak için de önemlidir. Aslında hepimizin bildiği, sadece zaman zaman yapmayı unuttuğumuz şeyler. Neler yapabiliriz? İzlenmeyen televizyonu kapatmak, elleri sabunlarken suyu boşa harcamamak, fişleri prizden çıkarmak, meyve ve sebzeleri tek tek yıkamak yerine su dolu bir kapta bekletmek, ütülenecek çamaşırların azaldığı sırada fişi çekerek o ısıyla ütü yapmaya devam etmek… Bu önlemler elbette çoğaltılabilir.

Geri Dönüşüme Destek Verin

Piller, plastikler, metaller ve kağıtlar ayrı ayrı biriktirilip geri dönüşüm kutularına atılabilir canım efendim.  Kızarmış yağları lavaboya dökmek yerine biriktirip belediye görevlilerine teslim edebilirsiniz. İnanın ben de bunu yapmaya özen gösteriyorum. Ayrıca meyve ve sebze atıkları çöpe gitmek yerine değerlendirilebilir. Bunları doğal gübre olarak kullanılmak üzere toprakla uğraşan kişilere verebilirsiniz. Ya da saksıda yetiştirdiğiniz çiçeklere koyabilirsiniz. Kiraz sapından, elma kabuğundan güzel çaylar demleniyor. Deneyebilirsiniz. Tohum biriktirin.

Plastik Kullanımını Azaltın

Biliyorsunuz plastiğin doğada yok olması için birkaç yüz yıl gerekiyor. Ne kadar az kullanırsak o kadar iyi. Kendimize poşetler örebilir, file kullanabiliriz. Ya da kâğıt poşetlerle aldıklarımızı taşıyabiliriz. Mesela dışarı çıkarken cam şişeye su doldurup yanıma alırım. Plastik şişe kullanmam.  Evinizde plastik şişeler varsa muhteşem geri dönüşüm fikirleri var, o videolara göz atabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Ürünleri Kullanmaktan Kaçının

İçeceklerinizi plastik bardak yerine kupada için. Islak mendiller, dışarı çıkarken yanımıza almak için kullanışlıdır ama en azından evde, temizlik için bez kullanabiliriz. Biraz sirke ve karbonat, birçok kimyasaldan daha temizleyici ve zararsız olacaktır.

İhtiyacınızdan Fazla Tüketmeyin

Minimalizmden daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Yaşamak için çok şeye ihtiyacımız yok. Onlarca kıyafete, birkaç telefona, onlarca parfüme gerçekten ihtiyacımız yok. Sprey, deodorant gibi ürünleri sık sık kullanmamak gerek. Doğa dostu ürünler tercih etmek de yapabileceklerimiz arasında.

Evet canım efendim çöplerimizi çöp kutusuna kadar taşımak, piknikte yakılan ateşi söndürmeyi unutmamak, ağaçları korumak, çimleri ezmemek… Bunlar gibi birkaç küçük adım doğaya saygımızın işareti olacaktır. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

4 × 1 =

İnce Fikirler Kategorisindeki En Son Yazılarım