evde saksi yapimi pembe cicek tarakli kirpi 5052X3368

Evde Saksı Nasıl Yapılır

Merhaba canım efendim, nasılsınız? Bugün “İnce Fikirler” bölümü ile karşınızdayım. Hazır, evde vakit geçiriyorken geri dönüşüm yapsak, hayal gücümüzü harekete geçirsek fena mı olur? Evet, Taraklı Kirpi okurları, evde saksı nasıl yapılır, isterseniz birlikte devam edelim.

Beton Saksı Nasıl Yapılır

Evet, evde kendiniz beton saksı yapabilirsiniz. Dilerseniz naylon dantel kullanarak saksınıza şekil de verebilirsiniz. Dilerseniz beton saksı için gereken malzemelere geçelim.

Malzemeler

  • Çimento
  • Sıvı yağ
  • Su
  • Kalıp
  • Eldiven
  • Karıştırma çubuğu
  • Bant
  • Zımpara

Yapılışı

Eldivenlerinizi giyin. İki farklı boyutta kabı alın ve 5 cm boşluk bırakarak iç içe geçirin. Kalıbınızın rahatça çıkması için içlerini mutlaka yağlayın. İçine koyduğunuz kabın içine ağırlık yapması için taş koyabilirsiniz. Çimentoyu döktükten sonra kurumaya bırakmadan önce sabitlemek için bantlayın.

Üç gün beklettiğiniz kalıptan saksıları yavaşça çıkartın. Hava kabarcıkları oluştuysa bunları düzeltmek için zımparalayın. Saksınızı yıkayın ve boyama işlemine geçmeden önce bir hafta daha bekletin.

İyice kuruyan saksınızı sünger yardımıyla tampon hareketlerle boyayın ve daha parlak gözükmesi için vernikleyin. Bitkinizin nefes alması için drenaj delikleri açın.

Boğaz Çubuklarından Saksı

Yoğurt, konserve kutusu gibi kullanmadığınız bir kaba renkli boğaz çubuklarını yapıştırın. Bunun için silikon tabancası kullanabilirsiniz. Daha sonra kurumaya bırakın. Üzerini renkli ip, sticker, desenli bant gibi kırtasiye malzemeleriyle süsleyebilirsiniz.

Çizmeden Saksı

İlginç bir fikir değil mi canım efendim? Bir dostum yapmış, fotoğrafını attı bana. Hani şu renkli, desenli çizmeler var ya, onların içine toprak doldurarak ve tabana delik açarak saksı olarak bahçenize ya da balkonunuza koyabilirsiniz.

Başka neyden saksı yapabiliriz? Porselen çaydanlık, yumurta kabuğu, konserve kutusu, yoğurt kabı, plastik terlik benim aklıma gelenler? Sizin evde saksı yapmaya dair fikirleriniz neler canım efendim? Bana yazın. Hoşça kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

üç + 12 =