izmir depremi yikilan evler insanlar is makinesi tarakli kirpi 865X486 1

İzmir’e Nasıl Yardım Edebiliriz

Merhaba canım efendim. Biliyorsunuz 30 Ekim’de İzmir’de 6.8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Geçtiğimiz günlerde can kaybı maalesef 115 ‘e yükseldi. Tüm ülke nefesimizi tuttuk, enkaz altından sağ çıkacak insan ve hayvanları bekledik. AFAD, AKUT ve diğer sivil toplum kuruluşlarından kurtarma ekipleri canla başla çalıştı, onlara minnettarız. Enkazdan 65 saat sağ kurtarılan Elif bebek ve 91 saat sonunda sağ olarak kurtulan Ayda bebekle birlikte umutla dolduk. Şimdi gelin, biz İzmir’e nasıl  yardım edebiliriz, birlikte göz atalım.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sayfasından Yardım

*İzmir Büyükşehir Belediyesi sayfasından depremzedelere destek olabileceğiniz linklere ulaşabilirsiniz. Bir tanesi “Halkın Bakkalı” sayfası. Burada 4 farklı paket var. Bütçenize uygun olanı tercih edip #BizVarız diyebilirsiniz. Paketler şu şekilde:

  • Gıda Paketi/ 75 TL
  • Elimi Tutar mısın Yemeği/ Bu destek paketinde kapasite dolmuş bilgisi yer alıyor.
  • Uyku Tulumu Paketi/ Bu destek paketinde kapasite dolmuş bilgisi yer alıyor.
  • Hijyen Paketi/ 40 TL

Evinizi Depremzedelere Açabilirsiniz

Biliyorsunuz birçok ev zarar gördü, içine oturulamayacak hale geldi. Siz de boş evinizin anahtarını bir aile ile paylaşabilir yahut kiralarını ödemek için maddi destekte bulunabilirsiniz. İhtiyaç Haritası desteğiyle yürütülen  #birkirabiryuva projesine destek olabilirsiniz.

Kaybolan Hayvanları Sahipleri ile Buluşturabilirsiniz

Biliyorsunuz depremden etkilenen sadece insanlar değil, sevgili Taraklı Kirpi okurları. Enkaz altında kalan, kaybolan canlarımız var. Onlar için açılmış bir Instagram sayfası var. @izmirdekikayiphayvanlar sayfasına bakabilirsiniz. Oradaki iletişim bilgilerinden belki siz de birilerine ulaşabilir, güzel bir kavuşmaya vesile olabilirsiniz.

Komşularınızın Yanında Olabilirsiniz

Yanınızda yörenizde depremden etkilenen, çadırda kalan veya başka bir evde ikamet eden tanıdıklarınız varsa onlara destek olun canım efendim. Hallerini hatırlarını sorsanız, birkaç kap yemek yapsanız eminim çok mutlu olacaklardır. Elbette koronavirüs tedbirlerini elden bırakmadan!

Çocuklar için Oyun Atölyeleri Düzenleyebilirsiniz

Çocuklar bu doğal afetten en az travma ile çıksın, dileğim. Minik yüzleri yeniden ışıldasın. Onlar için bir şeyler yapabiliriz. Okuma atölyeleri, tiyatro oyunları, resim kursları… Organize olabilirsek ne harika olur.

Umarım depreme karşı en etkili önlemler alınır. Umarım bir kez daha böyle bir acı yaşamayız. Esen kalın.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

1 + üç =