Londra lule ve agaclar yitik ülkenin krali taraklikirpi 626x417

Yitik Ülke’nin Kralı

Yedi nehrin ortasında, aynaların sadece güzellikleri gösterdiği bir ülke varmış. Aynaya bakan herkes ne kadar güzel, yakışıklı, iyi kalpli, sevgi dolu, saygıdeğer olduğunu düşünüyormuş.  İnsanlar dışarı çıkmadan önce aynaya bakar, sonra dışarı çıkarlarmış. Böylece hava yağmurlu olsa bile havanın ne kadar güneşli olduğunu düşünürlermiş. Yitik Ülke’nin önceki adı Yıldız Ülkesiymiş.

Yıldız Ülkesi’nin kralı adil biriymiş, halkının mutluluğu için çalışırmış. Yalnız kötü bir özelliği varmış. O da tilkileri öldürtüp kendine boyun kürkü yaptırmakmış. Yaveri, tilki avlamaktan çok yorulmuş ama bunu krala söyleyemiyormuş.

Halka, her şey güllük gülistanlık gözüküyormuş. Buğdaylar başaklar bol, elmalar kırmızı, sular şelale sanıyorlarmış. Oysa kıtlık denen bir salgın uzak ülkelerden gelip Yıldız Ülkesi’nde de yayılmaya başlamış. Bilge Baykuş ‘’gerçeklik gözlüğü’’ taktığı için her şeyi olduğu gibi görüyormuş. Bu nedenle de pek sevilmezmiş. Yedi nehrin suyu günden güne azalıyor, ayçiçekleri küsüyorlarmış. Bilge Baykuş herkese durumu anlatmış. Kralla ve yaveri ile konuşmuş. Ama herkes aynaya baktığı için kimseleri bu duruma inandıramamış.

Yıldız Ülkesi’nde tilkilerin de nesli tükenmek üzereymiş. Ama kral ve yaver karıncaları, kuşları, aslanları tilki olarak görüyormuş. Bir gün yaver yine bir tilki avlayıp derisinden upuzun bir kürk yapmış. Kralın yanına gitmiş. Kral, boy aynasında kendini izliyormuş. ‘’Gel yaver, bak şu endamıma, şu inci tanesi gözlerime, şu kuğu gibi beyaz boynuma bak,’’ demiş. Yaver de elinde kürk, gururla Kral’ın yanına gitmiş. ‘’Haşmetli kralım, Tanrı sizi korusun, benim ömrümden alıp size versin, işte size layık bir kürk’’ demiş. Kürkü kralın boynuna dolayıvermiş. Kral o anda kıpkırmızı olmuş. Yere düştüğünde can çekişiyormuş. Oracıkta son nefesini vermiş.

Yaver önce ne olduğunu anlamamış. Telaşla odada koşturmaya başlamış. Dizlerine vura vura ağlıyormuş. Birden irkilmiş. Meğer kralın boynuna doladığı tilki kürkü değil, bir boğa yılanıymış. Boğa yılanı yaveri, sarayı, evleri, dağları, ormanı yutmuş. Yıldızlı ülke Yitik Ülke olmuş. Haritadan ve diğer ülkelerin hafızasından silinmiş. Yitik Ülke’den tek kurtulan Bilge Baykuş olmuş. Çünkü o gerçekleri gördüğü için eşyalarını toplayıp göğün yedinci katına uçmuş.

Merhaba, ben Taraklı Kirpi. Dostlarım bana böyle hitap ederler. Çünkü sabahları yüzümü yıkadıktan sonra süslenmeye başlarım. Önce sırtımı tararım. Bazen de iğnelerime jöle sürerim. Çünkü değişiklik iyidir, dalgalanmak da lazım değil mi? Kremlerimi de sürdükten sonra tekli koltuğuma kurulurum. Pek az dışarı çıkarım. Dostlarımı evimde ağırlarım. Okurum, izlerim, düş görürüm. Bazen aynamdan yansıyanları bazen de masallarımı anlatırım. Ev işleri, bitkiler, güzellik, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veririm. Bazen iğnelerim dostlarıma batar. Hayatın sivri uçları da var öyle değil mi? Ama ben acıttığım yeri çiçeklendirmesini de bilirim. Bir kirpiyim ama sırtımda pamuklar yeşertebilirim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

2 × 2 =

Masallar Kategorisindeki En Son Yazılarım

gol evi agac manzara tarakli kirpi 975X1300

Göl Evi Masalı

Evvel zaman içinde Kalbur saman içinde Develer top oynarken Eski hamam içinde

altin sarisi kabartma cin tanrilari olumsuzluk masal tarakli kiri 626x366

Bin Yıllık Masal

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde beşikteki babasına

bahari bekleyen kumru mavi tahto fon uzerinde kafes ve cicek tarakli kirpi 626x417

Baharı Bekleyen Kumru

Ben daha dünyada yok iken, şelaleler dağın tepesindeyken, filler uçuyor, karıncalar okyanuslarda